WEBHOSTING
Pronajatý prosotor pro úmístění souborů pro WEBové/ internetové stránky.
Na tento prostor většinou ukazuje tak zvaná
internetová doména či více domén. Pro tento prostor je nutné, aby byl vždy umístěn na internetu tak, aby byl vždy dostupný pro uživatele či vyhledávací servery. Ideální umístění je pateřní síť internetu v dané zemi, ze které se na tento prostor nejčastěji přistupuje.
Samozřejmě je možné, aby byl tento prostor umístěn pouze na jednom místě a většinou se toto řešení používá pro malé weby. u větších WEBů či služeb jako jsou například sociální sítě, je dobré, když je pro každou lokalitu server zvlášť. Hlavním důvodem je rozdělaní zatížení.
Samotný webhosting je pak úložiště pro sosubory WEBu, webových stránek nebo služby.
Platforma
Aby bylo možné k souborům na webhostingu přitupovat jako k WEBové stránce, je zapotřebí, aby zde pracoval tak zvaný WEBový server. Nejčastěji se používá technologie
PHP zřídka kdy
ASP a ještě méně jiné systémy, které umožňují servírovat WEBové stránky.
Souborové systémy
Samotné PHP je pak možné provozovat na systémech Linux a Microsoft s mírnými odlišňoistmi. Jako hlavní odlišnost, který působí je komplikace u systému na platformě Microsoft, která ignoruje velká a malá písmena, což znepříjemňuje kompatibilitu webových stránek s jinými systémy. Velmi častro se pak stává, že stránky přesunuté z Microsoft na Linux nefungují, ale stránky přesunuté z Linux pracují vždy správně.
Data
WEBhosting servíruje data dle protokolu
HTTP popřípadě v jeho šifrované mutaci HTTPS.
Komunikace
Nejčastěji se používá komunikace pomocí protokolu HTTP TCP/IPv4 a to na portu 80, popřípadě pomocí šifrované verze HTTPS na portu 443, což je mezinárodně definovaný a dodržovaný standard webových prohlížečů.
Příklad:
nebo